به وب سایت اوسینت خوش آمدید
اوسینت ایران | مرجع - اوسینتاوسینت ایران | مرجع - اوسینتاوسینت ایران | مرجع - اوسینت
09121699718
تهران و کرج
اوسینت ایران | مرجع - اوسینتاوسینت ایران | مرجع - اوسینتاوسینت ایران | مرجع - اوسینت

شناخت کوتاه  اوسینت (osint)

اوسینت چیست

تعریف کلی از اوسینت

اوسینت به اطلاعاتی گفته می شود که می توان به آن ها بدون هیچ گونه مهارت یا ابزار خاص دسترسی پیدا کرد و این می تواند شامل منابع نیز باشد که فقط در دسترس دارندگان حق اشتراک آن است ، مثل روزنامه ها و سایت های دارای حق اشتراک .

سازمان سیاه می گوید که اوسینت شامل اطلاعات گردآوری شده از نت ، رسانه های جمعی ،  تحقیقات مختلف ، عکس ها و فیلم ها و اطلاعات متفرقه است.

برای استفاده ازاوسینت نیازی به نفوذ به سیستم های مختلف و به کارگیری گذرواژه های مختلف برای دسترسی به اطلاعات نیست . بازدید از پروفایل شخصی یک فرد در فضای مجازی اوسینت محسوب می شود در حالی که استفاده از اطلاعات و گذرواژه آن ها برای افشای اطلاعات شخصی خودشان اوسینت محسوب نمی شود و در یک اصطلاح کلی اوسینت به اطلاعات در آورده شده از منابع غیر سری گفته می شود.

چه زمانی برای اولین بار از تکنیک اوسینت استفاده شد؟

تکنیک اوسینت از اینترنت هم قدیمی تر است دولت‌ها سابقه طولانی در استفاده از روزنامه ها و دیگر مراجع خبری و غیر رسمی برای به دست آوردن اطلاعات مختلف در زمینه های نظامی – سیاسی و اقتصادی داشته‌اند.

اوسینت یک روش کم ریسک ، ارزان و به طور معمول موثر است .

بعد از جنگ جهانی دوم استفاده از اوسینت بسیار کمتر شد و به جای آن استفاده از سیستم‌های پر زرق و برق تر و خطرناک تری مثل SIGINT  و  HUMINTرونق گرفت ولی با توسعه اینترنت و شبکه های اجتماعی و امکان دسترسی به حجم زیادی از اطلاعات به وسیله آن ها نیاز به روشی مثل اوسینت برای جمع آوری اطلاعات در ابعاد گسترده بیش از هر زمان دیگری احساس شد.

تکنیک های معمول اوسینت:

برای اوسینت یک روش واحد وجود ندارد، بیشتر فعالیت کنندگان در این حوزه شیوه خاص خودشان را دارند.

فرایند اوسینت معمولاً با شناسایی و اکتشاف دستی آغاز می شود همچنین این فرآیند شامل : مطالعه در مورد موضوع هدف ، مثل بررسی گزارشات سالانه در دسترس پوشش های خبری و همچنین هرگونه محتوای موجود درباره آن مسئله که در فضای مجازی و سایت های مختلف از جمله شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام ، توییتر و یوتیوب موجود است.

به نقل از یکی از کارشناسان امنیتی هر چه شما از اینترنت یا حتی دیگر رسانه های سنتی موجود به دست آورید ،قابل استفاده در اوسینت است  و در این زمینه میتوان حتی به استفاده از موتورهای جستجوگر اشاره کرد.

 

 

اوسینت چیست
شناخت اوسینت

پیام بگذارید